Usuwanie ósemek
Choć zęby mądrości wyżynają się w ludzkiej jamie ustnej na samym końcu, mogą powodować sporo trudu. Co do zasady zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów nie powinno się ruszać. Zdarzają się jednak pewne przypadki, które decydują o tym, że potrzebne jest usunięcie ósemki.
Czasem proces wyrastania ósemek jest zakłócony na przykład przez brak miejsca w jamie ustnej. Ósemki, które nie mają wystarczającej przestrzeni, napierają na pozostałe zęby. To oznacza zazwyczaj nieprzyjemny ból i przemieszczanie się innych zębów. To może oddziaływać na pojawienie się lub nasilenie wad zgryzu. Mała przestrzeń w jamie ustnej dla konkretnych zębów może też powodować kłopoty podczas szerokiego otwierania ust. To oznacza pewien dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.
Usuwanie ósemek potrzebne jest też wtedy, gdy ząb niszczy próchnica, szczególnie w zaawansowanym stadium. Ten problem może z łatwością atakować sąsiednie zęby, dlatego trzeba usunąć jej źródło. Bywa też tak, że blisko zęba powstaje zaawansowany stan zapalny dziąsła, zazwyczaj spowodowany właśnie próchnicą. W takiej sytuacji ekstrakcja okazuje się jedynym rozwiązaniem problemu.